naboodgar
12 آذر 1401 - 14:53

نیاز به عزم جدی مسئولان بهاباد برای مناسب سازی اماکن

یزد- مدیرکل بهزیستی یزد گفت: معلولان حق بهره‌مندی از تمام حقوق اجتماعی و شهروندی را دارند و در نخستین گام باید معابر و اماکن برای آنها مناسب سازی شود که این مهم نیازمند عزم جدی مسئولان است.

به گزارش خبرنگار مهر، رضا ابهت، پیش از ظهر شنبه در مراسم جشن ویژه روز معلولان در بهاباد با بیان اینکه در راستای مناسب ‌سازی برای معلولان، همه باید همسو باشیم تا برنامه‌ها اولویت‌بندی و اجرایی شود، اظهار داشت: چشم امید ما به حمایت ها و کمک های خیران، تشکل های غیردولتی و موسساتی است که یک تنه مسئولیت ها و شرح وظایف بهزیستی را پذیرفته اند و شانه زیر بار مسئولیت گذاشته اند.

مدیرکل بهزیستی استان یزد با بیان اینکه بحث معلولیت یک بحث ناگزیر در جوامع انسانی است، عنوان کرد: باید از توانمندی و قابلیت‌های معلولان در تمامی زمینه‌ها استفاده کرد.

وی بیان کرد: امروزه به جای آنکه معلولیت را پدیده ای فردی تلقی کنند، موضوعی اجتماعی می دانند زیرا اگر جامعه این ظرفیت و توانمندی را داشته باشد که از ظرفیت تمامی افراد خود با هر درجه از توانمندی در مسیر توسعه خود استفاده کند، جامعه ای پایدار، توسعه یافته و رو به رشد است و در غیر اینصورت جامعه ای معلول است.

ابهت عنوان کرد: باید تلاش شود جامعه ای دسترس پذیر برای افراد دارای معلولیت مهیا شود و در راستای الحاق و ادغام این افراد در جامعه تلاش شود و سیاستهایی که این افراد را به صورت خاص و شهروند درجه دو در نظر می‌گیرد و ایجاد تبعیض نسبت به این افراد می کند از بین برد زیرا به هیچ وجه زیبنده و شایسته نیست.

مدیرکل بهزیستی استان یزد با بیان اینکه یک معلول می تواند با همان معلولیت خود کارهای بزرگی انجام دهد، افزود: معلولان تاکنون نیز با حضور خود در عرصه های مختلف ثابت کرده اند که می توانند کارهای بزرگی را انجام دهند.

وی افزود: تلاش در راستای مناسب سازی معابر به منظور بهره مندی معولان از خدمات شهری، تلاش در راستای اشتغال معلولان و فراهم کردن امکانات لازم برای زندگی راحت و بدون دغدغه باید در دستور کار مسئولان قرار گیرد.

ابهت با اشاره به اینکه معلولان به ترحم نیازی ندارند بلکه نیازمند احترام هستند که می تواند نقش بسزایی در خودباوری و بروز توانمندی های فراوان این قشر داشته باشد، افزود: معلولان مانند همه افراد، حق مشارکت در مسائل مربوط به خود و جامعه و بهره مندی از تمامی امکانات و رفاه را در جامعه دارند.

وی افزود: امروز نبود بسترهای مناسب یکی از مهم‌ترین موانع مشارکت اجتماعی معلولان در جامعه است و تنها خواسته معلولان این است که شرایط به‌گونه‌ای شود که بتوانند امور شخصی خود را به طور مستقل انجام دهند.

گفتنی است؛ جشن معلولان شهرستان بهاباد با حضور مدیرکل سازمان بهزیستی استان، فرماندار بهاباد، رئیس شورای شهر و رئیس بهزیستی بهاباد و جمعی از مسئولان و خانواده معلولان برگزار و از زنان سرپرست دارای معلول تجلیل شد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 894908