naboodgar
28 بهمن 1401 - 22:28

قوانین جدید ساختمانی در راه است/کم‌کاری در زمینه مناسب سازی شهری

یزد- معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزیر کشور گفت: توجه به ترافیک و بهره‌وری ساختمان به عنوان قوانین جدید ساختمانی سال آینده اجباری می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی جمالی نژاد، روز جمعه در بیست و پنجمین اجلاس هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور که به میزبانی استان یزد برگزار شد، اظهار داشت: توجه به ترافیک و بهره‌وری ساختمان به عنوان قوانین جدید ساختمانی در سال آینده اجباری می شود و باید در دستور کار مهندسان و فعالان این عرصه قرار گیرد.

وی ادامه داد: قبلا مشکلات انسانی دامن گیر ساختمان ها بود اما در سال های اخیر مشکلاتی مثل برق و گاز نیز به آن اضافه شده که نباید چشم انتظار دولت باشیم بلکه نیاز است مهندسان در این زمینه ورود کرده و برای بهینه سازی اقدام کنند، البته نقش مردم نیز مهم است.

رئیس شورای عالی ترافیک کشور اظهار داشت: آشفتگی ترافیکی در شهرهای بزرگ بیداد می کند و مهندسان باید به شان اصلی خود برگردند و برای ترافیک هم چاره ای کنند، همچنین توجه به مسائل نوین برای کاهش هزینه از دیگر درخواست‌های ما از مهندسان است.

وی یادآور شد: باید لزوم توجه به مباحث ساختمانی و معابر برای تردد معلولان در دستور کار قرار گیرد که متاسفانه در این عرصه بسیار کم‌کار بوده‌ایم و در حوزه مناسب سازی فوق العاده فقیر هستیم.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور گفت: قیمت به عنوان تیغ دو لبه در ساختمان مطرح است؛ اگر هزینه بالا رود باعث عدم توانایی مردم و اگر کاهش یابد باعث عدم کیفیت ساختمان می شود و لذا نیاز است هم‌افزا عمل کنیم و به ساختمان های بدون مجوز نیز باید توجه شود چون جامعه ما دیگر توان پلاسکوی جدید را ندارد.

بیست و پنجمین اجلاس هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور به میزبانی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد از ۲۷ بهمن ماه در شهر میراث جهانی یزد آغاز شده و تا ۲۹ بهمن ماه ادامه دارد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1042417