naboodgar
25 اسفند 1401 - 01:21

«رباب دو نقطه دارد» در مهریز رونمایی شد

یزد- کتاب خاطرات مادر و همسر شهیدان معظمی با عنوان «رباب دو نقطه دارد: در شهرستان مهریز رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم رونمایی از کتاب رباب دو نقطه دارد با حضور امام جمعه مهریز، مدیرکل اداره حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان یزد، فرماندار و دیگر مسئولان شهرستان برگزار شد.

محمد دهقان بنادکی، فرماندار مهریز در این مراسم با بیان اینکه بسیاری از وقایع و اتفاقات یا فرهنگ‌های صحیح باید به نسل‌های بعد منتقل شود، اظهار داشت: جهاد تبیین یا روایت صحیح از وقایع باعث می شود بعد از دفاع مقدس یا دفاع از حرم، علیرغم رنجها و سختی هایی که در پی داشت، مدافعان امنیت همچنان به سمت مبارزه با دشمن داوطلب شوند.

وی ضمن تشکر از زحمات نویسنده این کتاب با بیان اینکه گاهی با مکتوب کردن خاطرات توسط یک هنرمند باعث آگاهی ما از وقایع می شود، افزود: انشاالله جوانانی که نتوانستند دفاع مقدس و دفاع از حرم را درک کنند با مطالعه این کتاب رهرو راه شهدا باشند.

۶۰ عنوان کتاب با محوریت شهدا در یزد منتشر شد

منصور زارع، مدیرکل اداره حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان یزد نیز در این مراسم گفت: افتخار داریم هرسال بیشترین تعداد عنوان کتاب در استان را منتشر کنیم به طوری که ۶۰ عنوان کتاب در حوزه های مختلف شهدا، قصه و رمان، تاریخ شفاهی، اسناد و مدارک تهیه و تدوین شده و در اختیار گروه های مختلف سنی کودک و نوجوان قرار گرفته است.

وی خواستار نامگذاری خیابان یا میدانی با نام شهیدان معظمی در شهرستان مهریز شد و افزود: مسئولان شهرستان این کتاب ۱۱۲ صفحه ای خاطرات ارزشمند مادر شهیدان معظمی که یادآور خاطرات فرزند و همسر شهیدشان است را در اختیار مردم شهرستان قرار دهند.

زارع با بیان اینکه رزمندگان و خانواده های شهدا خاطراتشان را به زبان خودشان بیان کنند تا از تحریف دور بماند، افزود: تاکنون نزدیک به ۷ هزار ساعت مصاحبه از رزمندگان جمع آوری کردیم که قرار است کتابهای آن تولید شود.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان یزد با اشاره به اینکه بسیاری از خانواده های شهدا و رزمندگان را قبل از مکتوب کردن خاطراتشان از دست دادیم، بیان کرد: خانواده هایی که تاکنون خاطراتشان مکتوب نشده و یا رزمندگان شهرستان خاطراتشان را در قالب یک کتاب یا چند کتاب جمع آوری کنید.

وی بیان کرد: نسل امروز باید بداند که دفاع مقدس تنها جنگی بود که رزمندگان با دفاع جانانه نگذاشتند حتی یک وجب از خاک آن بدست دشمن بیفتد.

زارع زاده، نویسنده این کتاب هم در این مراسم، بهترین زمان های دوران نویسندگی اش را لحظاتی که در روزهای ماه مبارک رمضان سال گذشته در منزل خانم زارع به گفتگو درباره دو شهیدش نشستند دانست و گفت: این کتاب حاصل گفتگو و تلاش با ایشان بود که امید است باعث شادی روح دو شهید شود.

وی تصریح کرد: پیش از این هم کتاب «ققنوسی از مهریز» زندگینامه مادر شهیدان زارع زاده و همچنین کتاب «چشمه ساری در کویر» زندگینامه خانم فاطمه معظمی دختر شهید معظمی منتشر شده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1095533